Nationalekonomisk och teologisk nörd

Jag erkänner att jag är en nationalekonomisk nörd. Utbildad på Linköpings universitet i slutet av 80-talet och i början av 90-talet så har ord som handelsbalans, bytesbalans och betalningsbalans varit något som alltid tilltalat mitt intresse. Tänker att vi är några få nördar som tycker om att diskutera Kommerskollegiums senaste statistik eller Världshandelsorganisationens (WTO) senaste pressmeddelande på en bar. Tills nu.

Helt plötsligt tycks alla vilja diskutera handelsbalansen som om det vore en åsikt. Trump har kastat in världen i kaos och med den även kaos för oss nördar för helt plötsligt tror sig alla vara nationalekonomer. Bakgrunden till de senaste dagarnas tull- och börskaos är USA:s handelsunderskott med omvärlden. Något som enligt Donald Trump uppstått på grund av att andra länder “blåst” och “plundrat” Amerika i decennier.

Men vad är ens handelsbalans? Det är egentligen inte så svårt. Det är helt enkelt skillnaden mellan hur mycket ett land säljer varor för till omvärlden, det som kallas export, och hur mycket som köps in utifrån, det som kallas import. Om importen är större än exporten uppstår ett underskott, om det är tvärtom blir det ett överskott. Om USA importerar mer än de exporterar så tar Trump det som en intäkt för att det landet ”lurar” USA. Då får man en liten ö där enbart pingviner bor som helt plötsligt får tullar på 10 % medan Ryssland som är i krig får 0 % i tullavgift.

Ingen människa i världshistorien skulle tro att merkantilismen skulle kunna återuppstå. Vi trodde att vi hade begravt den under 1800-talet. Adam Smith måste ligga och asgarva i sin grav nu när Trump inför tullar som baseras på handelsbalansen. Det här med att ett lands välstånd baseras på produktivitet verkar inte Trump och dennes administration ens reflektera kring. Hur kunde det bli så här? Jag tror jag i alla fall har svaret på var Trump fått sin inspiration ifrån.

För jag erkänner en annan sak också. Som om det inte vore nog att vara en nationalekonomisk nörd…jag är en teologisk nörd också. Som sådan är jag naturligtvis intresserad av hur en person som kallar sig kristen kan agera så okristerligt hela tiden. Jag tror jag vet svaret och det hänger ihop med hans sätt att hantera tullarna.

1977 gifter sig Donald Trump med sin dåvarande fru Ivana. Metodistpastorn Vincent Peale är den som förrättar vigseln. Peale skrev redan på 50-talet en bok som heter ”The power of positive thinking”. Boken är fylld med klyshiga råd som att ”tvivla är att bjuda in misslyckande” och min favorit ”föreställ dig i ditt huvud en tydlig mental bild på dig själv som lyckad, håll fast vid den bilden och ditt medvetande kommer leda dig dit”.

Man kan tro att pastorn är en självhjälpsguru och ingen kristen pastor men det är han. Peales tänkande och affirmationer bygger på tron att det är Gud som ger den lyckade dess makt och framgång. En så kallad framgångsteologi. Donald Trump köper det här med hull och hår. När Peale sedan viger Trump och hans andra fru, Melanie, läste jag i en intervju att Trump hade boken ”The power of positive thinking” att tacka för att han tog sig ut ur krisen under 90-talet.

Vad är då denna framgångsteologi som Trump är så besatt av och som gör att pastorer som Paula White kan komma nära Trump-administrationen? För ska vi vara ärliga så är deras budskap inte alls kristet. Självhjälpsformler som Peale snodde från Napoleon Hill på 30-talet kläddes i en kristen kontext och sedan blev det en smart paketering. För budskapet är som följer:

”Nedkalla Guds vilja genom att uttala saker som JAG ÄR stark, JAG ÄR smart, JAG är framgångsrik…så ser Gud till att du blir det.”

Det är här nationalekonomin och teologin förenas. För det handlar till slut om att via affirmationer bli Gud själv. Det handlar om att skapa sin egen verklighet genom visualisering, affirmation och att aldrig tvivla på att man har rätt. Det handlar till slut inte om att följa Jesus som den gode lärjungen utan det handlar till slut om att bli Gud själv. Det är därför sådana som Paula White kan predika om att välstånd och framgång är ett tecken på Guds favorisering. Därför kallar hon Donald Trump, ”Guds utvalde”. I Trumps ögon är han gudalik…ja Gud själv.

När Trump gör sina utspel handlar det därför inte om att leva i sanningen…han är sanningen själv. Människan har blivit Gud. Det handlar inte om att följa sanningen och göra det rätta för alla utsatta och utstötta utan istället fortsätta sin framgångsteologi och skapa sin egen sanning.

Vad kan vi andra göra? Ja, vi kan kanske sprida Jesus budskap ännu mer. Att helt enkelt stå upp för de svaga, de utstötta, de som lider. Att gå i Jesus fotspår och älska varandra, oavsett var vi kommer ifrån eller vad vi har för bakgrund. I Jesus värld finns det inga ”vi och dom” alla är vi Guds skapade människor och vi är alla som sådana skapade som Guds avbild. Låt oss stå upp för sanningen – inte det som Trump och hans framgångsteologi skapar.

”Jag är vägen, sanningen och livet.” och ”Du skall älska, din Gud, av hela ditt hjärta och hela din själ och av allt ditt förstånd och Du skall älska din nästa såsom dig själv. På dessa två bud hänger hela lagen och profeterna.”

/m

Lämna en kommentar